Genel

İHA Ehliyeti Nedir?

İHA Ehliyeti Nedir

İHA Ehliyeti Nedir: “İHA Ehliyeti” yani insansız hava aracı (İHA) pilotlarının sahip olması gereken ehliyet ve sertifikadır.

İHA Ehliyetleri SHGM yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen uçuş okulları tarafından verilen bir eğitim ile alınır.

İHA Ehliyetleri 4 kategoriye ayrılır :

İHA 0  Ehliyeti kalkış ağırlığı  4   kg kadar İHA’ları kullanır,

İHA 1  Ehliyeti kalkış ağırlığı 25  kg kadar İHA’ları kullanır,

İHA 0  Ehliyeti kalkış ağırlığı 150 kg kadar İHA’ları kullanır,

İHA 0  Ehliyeti kalkış ağırlığı 150 kg üzeri  İHA’ları kullanır.

İHA kullanımı, birçok ülkede belirli kurallara ve düzenlemelere tabidir ve İHA’ları ticari veya profesyonel amaçlarla kullanmak isteyen kişile bir eğitim almalı ve gerekli sertifikaları veya izinleri almalıdır. İHA pilotları, uçuş güvenliği ve halkın güvenliğini sağlamak amacıyla bu kurallara ve gereksinimlere uymakla yükümlüdürler.

Amatör İHA ehliyetlerinin sahada hiçbir karşılığı yoktur.

İHA Ehliyeti almak için genellikle şunlar gerekir:

Eğitim: İHA pilotları, İHA’ları güvenli bir şekilde kullanmayı öğrenmek için belirli bir eğitim programına katılmalıdır. Bu eğitim, SHGM nin hazırlamış olduğu müfredata uygun verilir. İHA’nın nasıl uçurulacağı, güvenlik protokolleri ve uçuş kuralları gibi bir çok önemli konuları içerir..

Sınavlar: Eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra, İHA pilotları sınavları geçmek zorundadır. Bu sınavlar, uçuş becerilerini ve bilgiyi değerlendirmeyi amaçlar.

Uygulama: İHA pilotları, belirli bir süre boyunca pratik uçuş deneyimi kazanmalıdır. Bu deneyim, gerçek dünya uygulamalarında İHA’ları güvenli bir şekilde kullanma becerisini geliştirmeyi içerir.

İzinler ve Kayıtlar: İHA kullanımı,  yerel otoritelerden izin almayı ve İHA’yı kaydetmeyi gerektirir..

İHA Ehliyeti Nedir sorusuna en uygun cevabı şu şekilde tanımlayabiliriz; İHA kullanmak istiyorsanız, SHGM nin müfredatına uygun eğitim almak ve sınavı başarı ile geçmeniz gerekir. Bu sayede SHGM onaylı ehliyet ve sertifikaları elde etmek önemlidir.

Sorularınız için

Müfredat sekmesine ve Sık sorulanlar sekmesine bakabilirsiniz

veya. whatsapp hattımız üzerinden bize yazarak iha 0 eğitimi ve diğer eğitimler konusunda her zaman bilgi alabilirsiniz.

İHA 1 Ticari Pilot Eğitimi için BURAYI tıklayarak eğitim hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sivil Havacılık Müdürlüğü Yetkili Eğitim Kuruluşları sayfasından yetkimizi kontrol edebilirsiniz.